Parlamentní volby 2015 – nový vítr ve španělské politice

Pokud nám zase nerozpustí sněmovnu, tak nás v Čechách parlamentní volby čekají až za rok. Ve Španělsku ovšem volili v druhé polovině prosince a výsledky těchto voleb zamíchaly kartami na španělské politické scéně. Ve volbách se odrazil jak španělský konzervatismus, tak i nálady pro změny v zavedených schématech.

Španělsko bylo do minulého roku zvyklé na jednobarevné vlády, které byly ovládány pravicovou konzervativní stranou PP – Partido Popular nebo levicovou stranou PSOE. PP má ve Španělsku nejvíce členů a jejím předsedou, tedy i minulým premiérem, je Mariano Rajoy. Rajoy zaznamenal svůj největší úspěch ve volbách v roce 2011, kdy jeho strana získala 186 mandátů z celkových 350 křesel; PP získala většinu v parlamentu a mohla vládnout sama bez koaličních partnerů. Ovšem to se prosincovými volbami změnilo, protože hned tři strany získali přes 20 procent hlasů a jednotlivé tábory jsou nyní nuceny vyjednávat, aby sestavili vládu.

Výsledky parlamentních voleb 2015

„Vítěznou“ stranou se stala opět PP ovšem pouze s 28 procenty hlasů. Druhá nejúspěšnější strana je PSOE – Partido Socialista Obrero Espaňol – opoziční levicová strana, která byla u moci od roku 2004 do roku 2011 vedená předsedou a premiérem Josém Luisem Rodriguezem Zapaterem. Ve volbách strana získala 22 procent hlasů, což znamená zisk 90 mandátů. Socialisté se po 4 letech snažili vrátit k moci, takže pro ně se také nejedná o příliš úspěšný výsledek.

Třetí nejúspěšnější je strana PODEMOS, která je druhou nejpočetnější stranou ve Španělsku a ve volbách získala necelých 21 procent hlasů, což je 69 mandátů. Tato strana byla založena v roce 2014 a lidé věří, že se jí podaří změnit zavedené pořádky v politických kruzích.

Čtvrtá strana, která bude ovlivňovat složení vlády je strana Cuidadanos, která získala necelých 14 procent hlasů. Ideologie této strany se blíží ideologii PP, ale strana má čerstvější přístup, protože byla založena v roce 2005.

Předsedové 4 nejsilnějších politických stran, zleva: Pablo Iglesias (Podemos), Mariano Rajoy (PP), Pedro Sanchez (PSOE), Albert Rivera (Cuidadanos)

V těchto dnech probíhají vyjednávání stran o nové vládě, a pokud se strany nedohodnou do konce prvního čtvrtletí, volby se budou opakovat. Pro Španělskou politickou scénu jsou tato vyjednávání neobvyklá, protože malé strany, které nezískali mnoho mandátů, mají potenciálně velký vliv na konečný výsledek. Nová vláda bude pod velkým tlakem, protože mnoho Španělů očekává změny, jak v interní politice Španělska, tak v politice k Evropské unii.

Napsat komentář