ČR je pro německé investory druhou nejatraktivnější zemí regionu

habitacionhotelAž do loňska, kdy bylo rovněž druhé, bylo Česko v regionu po dobu sedmi let jedničkou. Česko nyní nemá na Polskou velkou ztrátu, ta se ale proti minulému roku mírně zvýšila. Na třetím místě je Estonsko, následují Slovensko, Slovinsko, Lotyšsko, Litva, Chorvatsko, Maďarsko a Rusko. Na 88 procent německých investorů v ČR by tuzemsko zvolilo za investiční lokalitu opět, což je nejvíce v historii průzkumu, uvedl vedoucí komunikace ČNOPK Hannes Lachmann.

Rostoucí nespokojenost vyjádřili respondenti průzkumu v Česku s vývojem nákladů na práci, které jsou sice proti Německu třetinové, ale třeba ve srovnání s Bulharskem třikrát vyšší. K nejhůře hodnoceným zemím patří ČR také v oblasti výkonnosti, motivace a kvalifikace zaměstnanců.

Růst nespokojenosti byl patrný i v hodnocení dostupnosti kvalifikovaných pracovních sil, která je v ČR v regionu třetí nejhorší. Investoři jsou také méně spokojení se systémem odborného vzdělávání.

Mírně lepší hodnocení dostala zdejší státní správa, která je ale přesto pátá nejhorší v regionu. Stabilně dobře ohodnotili dotázaní hospodářskou stabilitu země, právní jistota vykázala posun z 15. na 9. místo. Mírně ubylo nespokojených respondentů v otázce transparentnosti při zadávání veřejných zakázek, přesto v tomto ohledu patří ČR stále mezi nejhorší země. Stabilně špatná je podle investorů oblast kriminality a boje proti korupci.

Napsat komentář