Calle 13, Latinoamérica

Kdyby se všichni lidé v jižní Americe rozhodli, že jejich kontinent potřebuje jednu hymnu, tak by se jí pravděpodobně stala píseň Latinoamerica od skupiny Calle 13. Někdo může říct, že je příliš levičácká a někdo může říct, že autor hraje na city, ale pravdou je, že při této písničce vám pravděpodobně vyskočí husí kůže.

Ve své esenci má tato píseň za cíl učinit vás hrdými na to, že jste původem z Jižní Ameriky, a pokud nejste, tak už ve druhé minutě poslechu hledáte nejlevnější letenky směrem na jihozápad. V textu je důležité, ze autor používá první osobu jednotného čísla, tedy ‘Jsem’, když referuje o celém kontinentu, to má povzbudit pospolitost lidi a evokovat jednotu. Tato jednota ovsem není politického nýbrž ideologického rázu, protože autor opěvuje práci, rodinu, lásku ke vlasti a respekt k přírodě. Další pojící materiál pro jihoamerickou jednotu v této písni je pocit vykořistění, který autor navozuje hned v prvních verších, kdy zazní ‘Jsem, jsem to, co tu nechali’. Ano, text je podařený o tom není sporu, ale za velkým úspěchem písně stojí i videoklip, který krátkými scénami lidských tváří, scén z každodenního života a záběrů z přírody doprovází hudební linku. Je to prostě pecka …

Kromě Calle 13 se na písni podíleli další tři jihoamerické vokalistky – Susana Baca z Peru, Toto la Momposina z Kolumbie a Brazilka Maria Rita. A kdo jsou Calle 13?

Calle 13 je dvoučlenná, někdy tříčlenná, hudební skupina z Portorika. Zpěvákem a autorem textu kapely je René Pérez Joglar, který vystupuje pod pseudonymem ‘El Residente, a druhý člen kapely je jeho nevlastní bratr Eduardo José Cabra Martínez, který je multiinstrumentalistou a říká si ‘El Visitante. Třetím členem do party je jejich nevlastní sestra Ileana Cabra Joglar, která obohacuje písně svým zpěvem. Tvorba kapely je ovlivněna mnoha hudebními styly, ale nejvíce má společného s rapem a reaggeatonem. Ve svých textech se ‘El Residente’ často věnuje sociálním problematikám, které sarkasticky kritizuje humornou formou a právě díky svým textům je Calle 13 extrémně populární v Jižní Americe. Skupina vyhrála již 3 ceny Latin Grammy ale sám ‘El Residente’ získal již 24 zlatých gramofonu, což jej činí v tomto ohledu nejúspěšnějším jihoamerickým autorem. Oba nevlastní bratři také spolupracují s organizacemi jako jsou UNICEF nebo Amnesty International.

Napsat komentář